Dzięki okapowi można szybko i skutecznie pozbyć się z kuchni intensywnych zapachów i pary wodnej. Na rynku znajdziemy zarówno okapy pracujące jako wyciągi, jak i pochłaniacze. Można je zamontować na suficie, ścianie, czy pod szafką. Sprawdź, który okap będzie pasował do Twojej kuchni?
Okap podłączony do kanału wentylacyjnego może pracować jako wyciąg, natomiast ten wyposażony w zestaw filtrów działać jako pochłaniacz. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, że wyciąg zasysa powietrze i usuwa je z pomieszczenia, a powietrze wciągane przez pochłaniacz jest oczyszczane przez filtry i wraca z powrotem do wnętrza. Wyciąg ponadto podłącza się do przewodu wywiewnego rurą o średnicy 125 lub 150 mm.
Zwykle dostępne w sprzedaży okapy mogą pracować jako pochłaniacze (jeśli są wyposażone w filtr węglowy), a po podłączeniu do kanału wywiewnego jako wyciągi.
Rodzaj okapu i jego miejsce w kuchni
Decydując się na zakup okapu kuchennego należy ustalić, gdzie będzie on montowany i wybrać właściwy model. Na przykład okap przyścienny, zwany także kominowym, przeznaczony jest do instalowania przy ścianie, między wiszącymi szafkami kuchennymi, bezpośrednio do ściany. Okap narożny z kolei montujemy na ścianie w rogu kuchni. Jeżeli wybierzemy okap wyspowy lub wolno wiszący musimy przymocować go do sufitu, nad kuchenką zamontowaną na tak zwanej wyspie, która nie przylega do żadnej ściany. Decydując się na okap uchylny, który jest włączany przez uchylenie obudowy przeznaczony jest do powieszenia między szafkami. Ostatni, okap podszafkowy lub szufladowy, który posiada wysuwaną płytą pochłaniającą instaluje się pod wiszącą szafką kuchenną.
Okap podczas pracy
Podejmując decyzję o zamontowaniu okapu w kuchni, zwłaszcza w otwartej, która jest połączona z pokojem dziennym, należy pamiętać o tym, że zainstalowany w nim silnik podczas pracy emituje hałas. Najbardziej uciążliwe dźwięki występują na najwyższym biegu czyli przy największych obrotach. Za najmniej kłopotliwe uznaje się okapy, które pracują z głośnością poniżej 48 dB.
Na rynku dostępne są również nowoczesne modele okapów sterowane elektronicznie. Prędkość ich wentylatorów ustawiana jest sensorami znajdującymi się na obudowie. Niektóre modele posiadają cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje parametry pracy, informuje o potrzebie wymiany filtrów. W sprzedaży są także okapy z pilotem oraz pamięcią i możliwością programowania.