• Lata doświadczeń w kuchni
  • kontakt@mojegotowanieiblogowanie.pl

Rodzaje okapów kuchennych, który wybrać?

Rodzaje okapów kuchennych, który wybrać?

Okap stanowi ważny element wyposażenia nowoczesnej kuchni. Dzięki niemu możemy skutecznie eliminować nieprzyjemne zapachy, które powstają podczas pzygotowywania różnych potraw. Sprawdź, który rodzaj okapu będzie najlepiej pasował do Twojej kuchni!

Aby okap właściwie spełniał swoją funkcję w kuchni, przy wyborze konkretnego modelu powinniśmy uwzględnić nie tylko jego parametry, ale również dostęp do szybu wentylacyjnego, rozmiar pomieszczenia, w którym będzie się znajdował i płyty grzewczej.
Producenci oferują nam bogatą gamę okapów w 5 rodzajach. Różnią się one przede wszystkim miejscem montażu oraz sposobem mocowania.

Okapy kominowe
Okapy kominkowe posiadają konstrukcję wiszącą samodzielnie. Typową cechą tego sprzętu jest długi komin z rurą doprowadzoną do szybu wentylacyjnego. Dodatkowo okapy kominowe można podzielić na narożne i skośne. Ich niewątpliwymi zaletami są: stalowe i nowoczesne wykończenie, duża wydajność, odprowadzanie zanieczyszczeń do szybu wentylacyjnego oraz ekonomiczna eksploatacja.

Okapy podszafkowe
Podobnie jak poprzednie, okapy tego typu skonstruowane są tak, żeby mogły wisieć samodzielnie. Mogą być one przymocowanie bezpośrednio do ściany lub tuż pod szafką. Niestety okapy podszafkowe mają słabą wydajnością, dlatego najlepiej sprawdzą się w kuchni, w której nie goszczą zbyt intensywne zapachy.

Okapy wyspowe
Swoim wyglądem przypominają okapy kominowe, ale różnią się od nich sposobem montażu. Takie okapy mocowane są do sufitu. Przez wzgląd na ich duże gabaryty – szerokość okapu wyspowego może wynosi nawet 90 cm – instalowane są one w dużych, przestronnych pomieszczeniach, np. kuchni połączonej z pokojem dziennym. Najpopularniejszym miejscem do zamontowania tego typu sprzętu jest przestrzeń nad płytą grzewczą znajdującą się na środku pomieszczenia.

Okapy teleskopowe
Ten rodzaj okapów składa się powierzchni pochłaniającej oraz specjalnej szuflady i jest przeznaczony do zabudowy. Wyciągnięcie szuflady uruchamia bądź wyłącza sprzęt, a dodatkowo zwiększa jego powierzchnię. Okapy teleskopowe umieszczane są na dnie szafek kuchennych.

Okapy blatowe
Okapy blatowe to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań oferowanych przez producentów. Sprzęt instaluje się nad blatem kuchennym na specjalnym wysięgniku, ewentualnie na blacie wzorem płyt kuchennych. Zaletą tego rodzaju okapu jest jego wysoka wydajność.

Udostępnij:

Proponujemy sklep

Domowa produkcja alkoholu - sklep Alembik.eu

Polecamy

Hurtownia kuri.com.pl

Zobacz