• Lata doświadczeń w kuchni
  • kontakt@mojegotowanieiblogowanie.pl

Okap idealny do Twojej kuchni!

Okap idealny do Twojej kuchni!

W trosce o przyjemny zapach w kuchni warto zainwestować w okap. Jaki sprzęt umożliwi nam skuteczne pozbycie się różnych oparów i zapachów? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując okap kuchenny kuchni?

Oprócz usuwania nieprzyjemnych zapachów ważne jest także minimalizowanie nadmiaru pary wodnej w kuchni, która może skutkować zawilgoceniem ścian. Dodatkowo towarzysząca parze tłusta mgiełka, która osiada na suficie i meblach, powoduje że do mebli przywiera kurz. Właśnie dlatego warto zainwestować w okap kuchenny. Sprawdź, jaki wybrać!

Pochłaniacz czy wyciąg?
Możemy wybierać między pochłaniaczami i wyciągami. Pochłaniacz pracuje w układzie zamkniętym pobierając, a nastepnie oczyszczając powietrze z tłuszczu, zapachów i dymu, aby na koniec wydmuchać je z powrotem do kuchni. Ten rodzaj okapu wymaga raz na jakiś czas wymiany filtrów węglowych. Brak wykonywania tej czynności może doprowadzić do tego, że powietrze w kuchni nie będzie oczyszczone i świeże.
Wyciąg z kolei musi być podłączany do przewodu kominowego, co oznacza, że pracuje w układzie otwartym. Zasysa on powietrze z parą i nieprzyjemnymi zapachami, a następnie wyrzucać je na zewnątrz.

Typy okapów kuchennych
Po decyzji o zakupie wyciągu bądź pochłaniacza musimy wybrać konkretny typ okapu. Na rynku dostepne są okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe oraz teleskopowe.
Okapy podszafkowe sprawdzają się w kuchni, w której nie gotujemy zbyt intensywnie. Najczęściej jednak charakteryzują się słabą wydajnością.
Klasyczne okapy kominowe mają proste, geometryczne kształty, posiadają komin podłączony do otworu wentylacyjnego i są bardzo wydajne. Montuje się je przy ścianie nad kuchenką.
Okap wyspowy, który odznacza się wysoką wydajnością warto zastosować nad kuchenną wyspą, gdzie nie ma ścian. Zazwyczaj tego typu urządzenia mają pokaźne rozmiary, bowiem instaluje je się najczęściej w dużych pomieszczeniach. Okap wyspowy ma szerokość około 90 cm, dlatego kuchnia, w której się go montuje, powinna mieć minimum 20 m2 powierzchni.
Do mniejszej kuchni doskonale będzie pasował okap teleskopowy zainstalowany pod szafką i włączany przez rozciągnięcie części roboczej. Podstawowym mechanizm tego urządzenia oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej, w której znajduje się okap. Ponadto posiada on dodatkowy element konstrukcji w postaci ruchomej „szuflady”, której wysunięcie zwiększa powierzchnię pochłaniającą i uruchamia urządzenie.

Udostępnij:

Proponujemy sklep

Domowa produkcja alkoholu - sklep Alembik.eu

Polecamy

Hurtownia kuri.com.pl

Zobacz