• Lata doświadczeń w kuchni
  • kontakt@mojegotowanieiblogowanie.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu?

Okap to jeden z podstawowych sprzętów w każdej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie przykrych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, które powstają podczas przygotowywania potraw. Sprawdź, jaki okap sprawdzi się idealnie w Twojej kuchni.

Najpopularniejsze są okapy wiszące, które można powiesić pod szafką kuchenną lub przymocować bezpośrednio do ściany. Tego typu sprzęt nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego idealnie pasuje do kuchni o niewielkiej powierzchni. Niestety jego wadą jest słaba wydajność, przez co nie sprawdzi się w przestronnych kuchniach i aneksach kuchennych.

Kolejny również popularny typ okapów samodzielnie wiszących stanowią okapy kominowe, inaczej nazywane przyściennymi. Instaluje się je nad kuchenką, nieopodal ściany. Posiadają one długie, pionowe kominy z rurą odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Okapy kominowe charakteryzują się prostym, stalowym wykończeniem dzięki któremu mogą być ozdobą nowoczesnej kuchni.

Biorąc pod uwagę konstrukcję, bardzo podobne do okapów kominowych są okapy wyspowe składające się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Różnica polega na tym, że te drugie montuje się nie do ściany lecz do sufitu. Dzięki temu można je umieścić niemal w każdym miejscu.
Okapy wyspowe idealnie spełniają swoją funkcję w kuchni, w której płyta grzewcza kuchenki znajduje się na środku pomieszczenia, czyli na tzw. wyspie. Tego typu sprzęt w porównaniu z innymi okapami jest najbardziej zaawansowany, posiada nowoczesne wzornictwo, ale jest także najdroższy. Dodatkowo okapy wyspowe posiadają spore rozmiary, ich szerokość wynosi około 90 cm, przez co kuchnia w której są montowane, musi mieć minimum 20 m2 powierzchni.

Na rynku dostępne są ponadto urządzenia do zabudowy czyli okapy teleskopowe. Podstawowy mechanizm tego typu sprzętu oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej, w której zamontowany jest okap. Oprócz tego dodatkowym elementem konstrukcji jest ruchoma „szuflada”. Jej wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia oraz oświetlenia zamontowanego w okapie, natomiast jej wsunięcie skutkuje wyłączniem sprzętu.
Okapy teleskopowe są zazwyczaj o wiele wydajniejsze w porównaniu do podszafkowych, a dodatkowo w szafce w której zainstalowano sprzęt można przechowywać naczynia kuchenne, a także przyprawy.

Udostępnij:

Proponujemy sklep

Domowa produkcja alkoholu - sklep Alembik.eu

Polecamy

Hurtownia kuri.com.pl

Zobacz