Okap to skuteczna pomoc w usuwaniu nieprzyjemnych kuchennych zapachów z domu czy mieszkania. Od jego mocy i wydajności zależy to, jak sprawnie urządzenie poradzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy doborze mocy i wydajności okapu kuchennego.
Moc czyli szybkość pracy wentylatora
Każdy okap posiada regulację prędkości wentylatora. W najmniej skomplikowanych urządzeniach wystarczy przesunąć suwak lub wcisnąć odpowiedni guzik, natomiast w przypadku zaawansowanego sprzętu regulacja mocy jest płynna. Najnowocześniejsze modele mają wbudowane wyświetlacze LCD, na których dostępne są informacje o prędkości pracy oraz inne ważne dane dotyczące pracy urządzenia. Komfortową obsługę zapewniają modele, które posiadają opcję zdalnego sterowania za pomocą pilota.
Zazwyczaj okapy wyposażone są w dwu- lub trzystopniowe regulatory mocy. Warto jednak dodać, że ekskluzywne modele posiadają nawet trzynastostopniową skalę. Dostępne są w niej takie opcje jak turbo czy prędkość intensywna, które są przydatne w sytuacjach, gdy opary są nadzwyczaj intensywne. Niektóre nowoczesne urządzenia, wyposażone w system czujników, samoczynnie uruchamiają tryb intensywny w momencie, kiedy w powietrzu jest dużo pary wodnej, a następnie automatycznie przełączają wentylator na wolniejszy system pracy.
Dostosuj wydajność do pomieszczenia
Wydajność jest podawana w m3/h i określa ilość powietrza, jaką dany okap może przefiltrować w ciągu godziny. Wydajność jaką mogą osiągać okapy waha się między 160 a 1000 m3/h. Najczęściej producenci umieszczają na produktach informacje o maksymalnej wydajności okapów, zarówno dla pracy w trybie otwartym, jak i zamkniętym.
Wydajność okapu powinna być dostosowana do wymiarów pomieszczenia, w którym będzie ono zamontowane. Żeby sprzęt odpowiednio pełniał swoją funkcję, powinien umożliwiać sześciokrotną wymianę lub przefiltrowanie zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu w przeciągu godziny. Na przykład urządzenie, które pracuje w kuchni o powierzchni 12 m2 oraz standardowej wysokości 2,5 m, powinno mieć wydajność 180 m3/h. Z kolei przy obliczaniu optymalnej wydajności okapu przeznaczonego do kuchni otwartej, np. połączonej z pokojem dziennym, powinniśmy wziąć pod uwagę łączną wielkość obu pomieszczeń. Pamiętajmy jeszcze o tym, że z wydajnością łączy się również głośność silnika okapu. Podawana jest ona w decybelach i mierzona przy maksymalnej wydajności filtrowania. Im wydajność jest wyższa, tym głośniej pracuje okap.